Workshop collectieregistratie (basis)
Ga je voor het eerst met collectieregistratie aan de slag? Of wil je je kennis opfrissen? Doe mee met de workshop Collectieregistratie. Tijdens deze workshop leer je meer over basis van collectieregistratie, welke eisen er zijn voor de Museumnorm, en hoe het zit met het werken met standaardtermen en thesauri.
Programma
Een goed geregistreerde collectie is belangrijk voor beheer, beleid én de presentatie van de collectie. Via de registratie kun je dan goed zien waar de collectie uit bestaat, waar het zich bevindt en wat de conditie is. De registratie vormt daarnaast de basis van de digitale vindbaarheid van de collectie, bijvoorbeeld voor een breed publiek, maar ook voor onderzoekers of andere geïnteresseerden.
In deze workshop lopen we door de basis van collectieregistratie. Wat komt erbij kijken, wat registreer je precies en hoe doe je dat, wat zijn de standaarden en welke hulpmiddelen kun je hierbij gebruiken. En welke andere informatie kun je noteren om de collectie online te ontsluiten voor een het publiek?
Ook gaan we in op het gebruik van unieke trefwoorden en persoonsnamen met behulp van thesauri zoals bijvoorbeeld RKDArtists en Art & Architecture Thesaurus (AAT). Hiermee is het mogelijk om de collectie te verbinden met andere collecties onderwerpen in samenhang te laten zien en samen te vertellen. We hanteren hierbij de uitgangspunten van de Nationale Strategie Digitaal Erfgoed.
Natuurlijk is er tijd om uitgebreid te oefenen met een object dat je zelf meeneemt of met een voorbeeldobject.
Voor wie
Deze workshop is bestemd voor medewerkers, vrijwilligers en beheerders van erfgoedcollecties die nog weinig bekend zijn met collectieregistratie of die hun basiskennis willen opfrissen. In de workshop ligt de nadruk op minimale- en basisregistratie volgens de Museumnorm, maar deze workshop is ook zeker interessant voor niet-musea met een collectie bronnen, zoals historische verenigingen.
Deelname en kosten
Deelname is gratis maar er is een beperkt aantal plekken beschikbaar. Per erfgoedorganisatie kunnen zich maximaal 2 mensen aanmelden. Geïnteresseerden uit Friesland hebben voorrang.
Bij inschrijving rekenen we op je komst. Kun je onverhoopt toch niet komen? Geef je afmelding of naam van vervanger aan ons door.
Aanmelden
Aanmelden kan via de knop aan de rechterkant van deze pagina.
Datum/tijdstip
Donderdag 8 oktober 2026
Van 9.45 – 12.45 (inloop 9.30)
Locatie
De Grutterswinkel Leeuwarden
Nieuwesteeg 5, 8911 DT Leeuwarden
Workshopbegeleiders:
Theresa Offringa (Museumfederatie Fryslân) , Esther Hoppenbrouwers (Stichting Erfgoed & Publiek)
