Brêge nei Frijheid

In 2025 vieren we 80 jaar vrijheid in Fryslân. Een bijzonder moment dat we extra kracht bijzetten met het project Brêge nei Frijheid. Met dit project brengen we mensen samen: dorpen, buurten, steden en generaties ontmoeten elkaar rond letterlijke én figuurlijke bruggen.
Bruggen zijn krachtige symbolen van verbinding. Sommige speelden een belangrijke rol tijdens de bevrijding, zoals de Gerk Numansbrug in Gorredijk. Andere zijn verdwenen, maar worden tijdelijk opnieuw zichtbaar gemaakt. Zo herinneren in Noordwolde vijf meter hoge banieren bij de voormalige Friesche Brug aan het verleden. Daar starten op 12 april ook de festiviteiten rond Brêge nei Frijheid. Vanaf dat moment verspreiden de activiteiten zich door de hele provincie.
Op talloze plekken in Fryslân zullen de vlaggen van onze bevrijders wapperen bij bruggen, als eerbetoon aan hen die voor onze vrijheid hebben gestreden.
Doe mee en word bruggenbouwer voor vrijheid!
Versier samen met je buren, vrienden of vereniging een brug in jouw omgeving, op de dag waarop jouw dorp of stad werd bevrijd. En op 5 mei willen we heel Fryslân laten bruisen van de initiatieven: dat in dorpen, steden en buurtschappen mensen samenkomen om de vrijheid te vieren.
Juist ook de kleine, lokale initiatieven maken het verschil. Samen dragen we de verhalen verder, en bouwen we op onze eigen manier aan een nieuwe traditie van herdenken, herinneren en vieren. Doe mee en verbind je met de geschiedenis én met elkaar.
Als je een activiteit hebt die hierbij aansluit, dan kun je die aanmelden op Friesland.nl/vrijheid.
Hoe je dit doet, lees je hier.
Heb je vragen of wil je overleggen? Neem contact op via info@erfgoedpubliek.nl.